Chicago, Diocese of

The primary convention of the Diocese of Illinois met at the "Episcopal Hall of Worship" in Peoria, Mar. 9, 1835. The General Convention of 1877 voted to divide the Diocese of Illinois into three dioceses-Illinois, Quincy, and Springfield. The name was changed to the Diocese of Chicago on May 28, 1884. On Mar. 4, 1861, the Church of the Atonement, Chicago, became the Cathedral Church of St. Peter and St. Paul. It was destroyed by fire on Mar. 6, 1921. On Dec. 2, 1928, St. James' Church, Chicago, was designated as the Cathedral, but this arrangement was terminated in 1931. St. James' Church, Chicago, was again designated the Cathedral on May 3, 1955, and was formally set apart on June 4, 1955. The Diocese of Chicago consists of the following counties: Boone, Carroll, Cook, DeKalb, Dupage, Ford, Grundy, Iroquois, Jo Daviess, Kane, Kankakee, Kendall, Lake, LaSalle, Lee, Livingston, Marshall, McHenry, Ogle, Putnam, Stephenson, Whiteside, Will, and Winnebago.

Share This: