Spalding, Franklin Spencer

(Mar. 13, 1865-Sept. 25, 1914). A leading advocate of the Social Gospel, known as the "socialist bishop." He was born in Erie, Pennsylvania. He graduated from Princeton in 1887 and from the General Theological Seminary in 1901. He was ordained deacon on June 3, 1891, and began his ministry as pastor of All Saints' Church, Denver, Colorado. Spalding was ordained priest on June 1, 1892, and immediately began his duties as head master of Jarvis Hall, Denver, the diocesan school for boys, and remained there until 1896. From 1897 to 1904 he was rector of St. Paul's Church, Erie. The 1904 General Convention chose him to be the Missionary Bishop of the District of Salt Lake, which included all of Utah and parts of Colorado, Nevada, and Wyoming. He was consecrated on Dec. 14, 1904, at St. Paul's Church, Erie. His jurisdiction became the Missionary District of Utah on Oct. 10, 1907. Spalding served until his death in Salt Lake City.

Share This: