Lichtenberger, Arthur

(Jan. 8, 1900-Sept. 3, 1968). Twenty-first Presiding Bishop. Lichtenberger was a leading ecumenical churchman. He was a member of the General Board of the National Council of Churches and a member of the Central Committee of the World Council of Churches. In 1961 he made an unofficial visit to Pope John XXIII. In that same year he helped to lead the Episcopal Church into the Consultation on Church Union. Under his leadership the construction of the Episcopal Church Center in New York was completed. He was born in Oshkosh, Wisconsin. Lichtenberger received his Ph.B. from Kenyon College in 1923, and his B.D. from the Episcopal Theological School in 1925. He was ordained deacon on Mar. 21, 1925, and priest on Nov. 21, 1926. From 1925 to 1927, he was professor of NT at St. Paul's Divinity School, Wuchang, China. Lichtenberger did postgraduate study at Harvard University in 1927-1928. From 1928 until 1933 he was rector of Grace Church, Cincinnati, and from 1933 until 1941 he was rector of St. Paul's Church, Brookline, Massachusetts. He was also lecturer in Pastoral Care at the Episcopal Theological School from 1938 until 1941. Lichtenberger was dean of Trinity Cathedral, Newark, 1941-1948. From 1948 to 1950, he was professor of Pastoral Theology at the General Theological Seminary. On Apr. 5, 1951, he was consecrated Bishop Coadjutor of Missouri and was Bishop from Nov. 1, 1952, until May 15, 1959. He was Presiding Bishop from Nov. 15, 1958, until Oct. 12, 1964, when he retired because of ill health. From 1964 until 1968 he was visiting professor of Pastoral Theology at the Episcopal Theological School. Lichtenberger died in Bethel, Vermont.

Share This: